Znaczenie kolorów pasów

BIAŁY PAS

Gratulacje i Podziękowania

Biel odbija wszystko i nie przyjmuje niczego. Zawiera bowiem w sobie całą gamę kolorów. Symbolizuje nadzieję, czystość, entuzjazm, możliwość zdobycia i przyjęcia wszystkiego. Podobnie jak czerń, w swojej najczystszej formie nie występuje w przyrodzie. Wraz z pierwszym treningiem biały pas traci swoją biel. Wchłania pot i kurz, powoli zmienia swoją dziewiczą, czystą barwę. Oprócz pasa czarnego, jest on chyba najważniejszy w życiu karateki. Od niego rozpoczyna się powolna wspinaczka w górę. Każdy, kto otrzyma swój pierwszy pas powinien się nim cieszyć. Powinien trenować w skupieniu i spokoju, uczyć się etykiety dojo, właściwej postawy i wytrwałości. Nawet największy mistrz też kiedyś nosił biały pas.

POMARAŃCZOWY PAS

Po kilku miesiącach treningu biały pas zmienił swój kolor, pociemniał. Nadszedł moment aby przejść na kolejny etap i rozwiązać nowe problemy. Trening pomarańczowego pasa związany jest z zachowaniem równowagi, poczuciem stabilności, nauką kontrolowania własnego ciała, postawy, pracą stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się pomija i uczniowie otrzymują od razu pas niebieski.

NIEBIESKI PAS

Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa uczeń rozpoczyna nowy etap – miękkiego dostosowania się, płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywa się mizu-iro-obi – „stopień koloru wody”. Symbolizuje płynność przepływającej wody, która pozostaje niezmienna bez względu na to, czy jest cicho szemrzącym strumieniem, spienioną rzeką, czy oceaniczną falą. Woda nie stawia oporu, zawsze ustępuje z drogi, ale tylko po to, by otoczyć i wypełnić. Dostosowuje się do kształtu filiżanki i miękko poddaje się twardej skale, po to by po jakimś czasie ją skruszyć… Trening błękitnego pasa to nauka miękkości, elastyczności, koordynacji techniki i wyczucia ciosu przeciwnika, dostosowania się do niego. To także przezwyciężenie pokusy aby zmniejszyć intensywność treningu, uciec od monotonii i jednostajności. To pierwsza poważna lekcja panowania nad sobą i stanem swojego umysłu. Prawdziwie niebezpieczny jest ten, kto nie okazuje gniewu!

ŻÓŁTY PAS

Kolor żółty wiąże się z elementem ognia. Na tym etapie ciało karateki jest już gibkie i silne. Czuje on siłę wykonywanych technik i ich dynamikę. Nabiera pewności siebie, zdając sobie jednocześnie sprawę, iż nadal musi podążać drogą pokory i samowyrzeczenia. Każdy, kto pragnie zdobyć żółty pas, powinien sobie uświadomić, że siła mentalna jest nie mniej ważna od fizycznej. Ciało i umysł karateki muszą być zjednoczone. Prawdziwa siła zależy bowiem od mentalnej stymulacji i pracy umysłu nad ciałem. Karate, to coś więcej niż rozwój fizyczny.

ZIELONY PAS

Zieleń jest mieszaniną żółtego (element ognia) i niebieskiego (element powietrza i pustki). Zielony pas to nauka panowania nad sobą i rozwijanie pozytywnego stosunku do ludzi i świata. Trudność tego etapu polega na tym, aby z całą mocą uświadomić sobie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcją. To czas, w którym trzeba zrozumieć, że nigdy nie pozna się całej prawdy i że we wszystkim, co nas otacza kryje się znacznie więcej niż mogą dostrzec oczy. To także czas by pomyśleć o diecie! W dzisiejszych czasach człowiek spożywa o wiele za dużo czerwonego mięsa. Jeśli nie można go całkowicie wykluczyć z jadłospisu, warto je chociaż trochę ograniczyć, a w to miejsce wprowadzić więcej „zielonych potraw” – surowych jarzyn i owoców. W pewnym sensie jest się tym, co się je. Nie można być jednak niewolnikiem żadnej diety. Zielony pas to dojrzałość, mądrość i miłość.

BRĄZOWY PAS

Brązowy pas znakomicie czuje swoje ciało, doskonale opanował wszystkie techniki. Karateka zakładający brązowy pas potrafi kontrolować swoje negatywne emocje : gniew, użalanie się nad sobą, zazdrość (cechy niebieskiego pasa), wyolbrzymianie, złośliwość, przebiegłość (cechy żółtego pasa), skąpstwo, oszustwo i uprzedzenie (cechy zielonego pasa). Ma w sobie odwagę, żelazną wolę i posiada wiarę w piękno nieznanego, które jest przed nim. Nieustannie też spogląda wstecz przyglądając się etapom własnego rozwoju. Dzięki otwartości umysłu adept noszący brązowy pas uczy się respektować siłę innych osób.

CZARNY PAS

Czarny jest kolorem siły. Powiązany z kolorem ciemnoniebieskim. Wykracza poza fizyczność i cielesność. Każdy, kto otrzymał czarny pas powinien wejrzeć w siebie, zadać sobie pytanie czy jest dostatecznie dojrzałym, zdać sobie sprawę ze stanu własnego umysłu. Można oszukać wszystkich lecz nie siebie. Zostało jeszcze wiele do zrobienia. Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje wysiłku!