Historia DKSKK

I. Początki sekcji kyokushin

Pierwsza sekcja Karate Kyokushin powstała w styczniu 1977 roku. Inicjatorami przedsięwzięcia byli Jerzy Bednarek oraz Stanisław Walkosz. Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu w bielawskiej Sali „Szarotka” przy TKKF „Sowa” w Bielawie. Pierwszymi członkami sekcji byli uczestnicy kursu samoobrony oraz judo. Grupa liczyła około 25 osób i w krótkim czasie powiększyła się do 40 osób z Bielawy, Dzierżoniowa, Pieszyc, Świdnicy i Ząbkowic. Pierwszym trenerem był Jerzy Bednarek, który zarażał swoją pasją innych zapaleńców nowej sztuki walki.
29 stycznia w roku powstania sekcję odwiedził i przeprowadził trening Jerzy Garlej z Wrocławia. Trudnym testem w tym czasie było sprawdzanie twardości w pozycji sanhin-dachi (trenujący w tym czasie wiedzą o co chodzi) sempai Garlej nie miał litości dla nikogo. Oprócz normalnych treningów na sali organizowane były wypady w Góry Sowie. Stanowiły one nawiązanie do życia twórcy stylu karate kyokushin, który spędził w górach 18 miesięcy na doskonaleniu swojej techniki i zgłębianiu filozofii zen. Przykładem niech będzie pierwszy biwak zorganizowany na Zimnej Polanie w dniach 24-26 czerwca 1977 roku. Jerzy Bednarek w tym czasie działał bardzo aktywnie. Brał udział w szkoleniach i zgrupowaniach. W dniach 1-16 lipca 1977 r. wziął udział w ogólnopolskim obozie w Krakowie. Obóz prowadzili w tym czasie najlepsi karatecy w Europie L. Holander 6 dan, J. Gosteroom 4 dan, oraz P. Polder 4 dan, wszyscy z Holandii. Regularnie zapraszał też innych instruktorów z Wrocławia i Wałbrzycha do prowadzenia zajęć sekcji. Kilkakrotnie gościem był Jacek Brągoszewski.

Do pierwszego egzaminu na stopnie szkoleniowe kyu przystąpiło 21 zawodników bielawskiej sekcji, miedzy innymi lider dzisiejszego klubu Marcin Staściuk. Egzamin odbył się we Wrocławiu w dniu 2 grudnia 1978 r. a jego organizatorem był Jerzy Poznański. Przed egzaminem wszyscy uczestnicy złożyli uroczystą przysięgę na ręce egzaminatora sensei Andrzeja Drewniaka 2 dan założyciela Karate Kyokushin w Polsce. Oprócz działalności szkoleniowej klub prowadził działalność propagatorską, między innymi dając pokazy z okazji Dni Bielawy, Dni Sportu i innych okazji.

11 września 1978 r. powołana została druga sekcja w szkole radiotechnicznej w Dzierżoniowie. Zawodnicy grupy zaawansowanej trenowali dalej w Bielawie. Największy bum na karate były w latach osiemdziesiątych, kiedy to na ekrany kin wszedł film z Brucem Lee „Wejście Smoka”. Każdy chciał być wtedy mistrzem. W tym okresie sala w „Szarotce” pękała w szwach. Ze względu na duże zainteresowanie karate Kyokushin 17.02 2001r. powołano sekcję w Pieszycach. Wielu chętnych nie przetrwało, bo selekcja była bezlitosna. Przetrwali tylko ci najbardziej zdeterminowani. Można tu wymienić najbardziej zaangażowanych w tamtych latach : Marek Dymyt, Leszek Kowalski, Andrzej Gruszczyński, Henryk Chojnacki, Jan Mierzwiński, bracia Ryszard ,Tadeusz i Mirosław Urbanowie, Marek Najdek, Ryszard Żak, Wiesław Połeć i kilku innych. Należy tutaj wspomnieć, że po rezygnacji Jerzego Bednarka kierowaniem sekcją zajęli się Marek Dymyt, po nim Ryszard Urban, a od 1984 r. zajęcia po dzień dzisiejszy prowadzi sensei Marcin Staściuk.

II. Nowy etap

W 1984 r. przed Staściukiem, który był inicjatorem wznowienia prowadzenia zajęć w Dzierżoniowie i w Pieszycach stanęły nowe wyzwania. Po spotkaniu z kierownikiem wałbrzyskiego klubu Eugeniuszem Stanisławkiem podjął decyzję o przyłączeniu trzech sekcji do jego klubu. W tamtym czasie Eugeniusz Stanisławek posiadał 2 dan oraz był drugim trenerem kadry narodowej. Przez okres pięciu lat współpracy wiele nauczyliśmy się i na tyle okrzepliśmy, że postanowiliśmy założyć własny klub. Tak też się stało 6 października 1990 r. Został wówczas zarejestrowany przez Urząd Wojewódzki w Wałbrzychu Dzierżoniowski Klub Sportowy Karate Kyokushin. W 1991 roku klub wszedł do federacji Polskiego Związku Karate z siedzibą w Warszawie.
Duża popularność kyokushin w Polsce i zaangażowanie trenerów spowodowały prawidłowy rozwój tej dyscypliny również w naszym powiecie. Trzeba też wspomnieć o wieloletniej współpracy z Centrum Kyokushin w Polsce, którego liderem był shihan Andrzej Drewniak, który swoją charyzmą zaraził wielu ludzi.
Rozwój Karate Kyokushin w Dzierżoniowie to nie tylko sukcesy sportowe, ale również praca wychowawcza wielu młodych ludzi, instruktorów, zawodników.  Osoby w tamtym czasie zaangażowane w propagowanie idei kyokushin to: Bronisław Cybowski, Zbigniew Lachowski, Wiesław Połeć, Tadeusz Pałyska, Ewa Staściuk, Maja Kijas, Agnieszka Mikołajczyk, Ryszard Królikowski, Marian Zając, Krzysztof Zawadzki, Andrzej Darakiewicz, Piotr Barski i Piotr Szafran. Jest wiele osób i firm, które przez te lata wspierały klub. Z niektórymi współpraca trwa do dzisiaj.

Nasze Dojo:

III. Statystyka

W okresie naszej działalności propagowaliśmy zajęcia karate w Bielawie, Dzierżoniowie, Pieszycach, Piławie Górnej ,Niemczy oraz Łagiewnikach przez klub przewinęło się ponad 6000 ćwiczących.

Najlepsi z nich ukończyli wyższe uczelnie oraz osiągnęli sukcesy na matach krajowych i zagranicznych. Jest w klubie także elita, która zdobyła stopnie mistrzowskie dan. Stanowi to dumę sensei Marcina Staściuka, który ich wyszkolił: Tomasz Staściuk 3 dan, Bronisław Cybowski 2 dan, Krzysztof Krupa 2 dan, Agnieszka Matusiak 1 dan, Maja Kijas 1dan, Monika Mikołajczyk 1 dan , Marcin Krupa 1 dan Piotr Krupa 1 dan.
W rywalizacji sportowej oficjalnie klub brał udział od 1990 r. organizując między innymi po raz pierwszy: zawody, egzaminy, obozy, seminaria i pokazy, wśród nich:
– I Mistrzostwa Dolnego Śląska, 25.03.1990 r., OSiR Dzierżoniów;
– I Turniej Karate Kyokushin, 16.03.1991 r., Szkoła Podstawowa nr 5 w Dzierżoniowie;
– Pierwszy egzamin, 23.03 1991 r., Szkoła Podstawowa nr 5 w Dzierżoniowie;
– I Biwak w Górach Sowich, 21.06.1991 r., Harcówka nr 3;
– I Pokaz na Dni Dzierżoniowa, 21.03.1993 r., Kinoteatr w Dzierżoniowie
– Trójmecz Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów, 22.03.1992 r., OSiR Dzierzoniów;
– I Zimowa Akademia Karate, 30.02.1994 r., OSiR Dzierżoniów.

Klub ogółem zorganizował 110 egzaminów, 26 razy Zimowe Akademie Karate i obozy letnie, jedenaście razy ogólnopolskie seminaria, zawody rangi Mistrzostwa Polski Open i Kata, dwukrotnie Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, trzy razy turnieje ogólnopolskie, czterokrotnie dolnośląskie mistrzostwa, sześciokrotnie Otwarte Mistrzostw Powiatu Dzierżoniowskiego, trzy razy Turnieje Mikołajkowe oraz 26 razy plebiscyty na najlepszego zawodnika klubu. Ponadto klub wydał pięć broszur okolicznościowych informujących o swojej działalności na terenie powiatu dzierżoniowskiego.

Był organizatorem okolicznościowych pokazów, wycieczek oraz uczestniczył w wielu imprezach organizowanych przez powiat, urząd miasta i gminy. O dokonaniach i wynikach sportowych zawodników informowano m.in. w: „Gazecie Robotniczej”, ”Trybunie Wałbrzyskiej” „Gazecie Wrocławskiej”, „Słowie Polskim”, „Tygodniku Dzierżoniowskim”, Roczniku Dzierżoniowskim, Telewizja Wrocławskiej, Telewizji Sudeckiej, Radiu Sudety , Radiu Zet Gold . O klubie pisano również w „Budo Karate”, czasopiśmie wydawanym przez Polski Związek Karate oraz w Kronice Sportu Polskiego.
Cennym osiągnięciem dla działaczy i zawodników klubu było otrzymanie dnia 25.02 2013r roku Medalu za zasługi dla Miasta Dzierżoniowa.
Te wszystkie osiągnięcia klub zawdzięcza wielu osobom, które bezinteresownie pracują społecznie dla klubu od wielu lat zarażając innych swoimi działaniami i przyciągając nowych członków.
Serdeczne podziękowania należą się dla najbliższych senseja Staściuka, żonie Ewie i synowi Tomaszowi. Pozostali, którzy obecnie są zaangażowani w rozwój klubu i na których zawsze można liczyć to: Ryszard Królikowski, Witold Kiersnowski, Radosław Rosa, Damian Drabik, Tomasz Palimąka, Agnieszka Matusiak, Krzysztof Zawadzki, Wojciech Łyżwa, Radosław Łabuda, Krzysztof Maź i Łukasz Kaczmarek.

IV. Dzisiejsze czasy

Obecnie klub skupia wokół siebie w pięciu grupach wiekowych i zaawansowania ponad 100 ćwiczących. Klub posiada nową lokalizację na osiedlu Jasnym 23 w Dzierżoniowie o powierzchni ponad 400 m2. Do dyspozycji jest sala o powierzchni 150 m2 oraz zaplecze na siłownię, saunę, gabinet masażu oraz biuro.
Klub ciągle się rozwija pracując w strukturach krajowych i zagranicznych, jest też członkiem Polskiego Związku Karate oraz Światowej Organizacji IKO. Stworzona została atrakcyjna oferta dla chętnych w każdym wieku, od najmłodszych począwszy, a na seniorach kończąc.
Karate Kyokushin uważane jest za dyscyplinę bardzo wymagającą. Treningi są trudne, żmudne i ciężkie. W sportach walki kyokushin uważany jest za pierwszą ligę. Dyscyplina ta, to nie tylko sport. Celem trenerów jest budowanie prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego uczestników zajęć. Uczą zdrowej rywalizacji, samodoskonalenia się, pracy w grupie, wzajemnego szacunku do siebie kolegów, rodziców i starszych.
Klub angażuje się w życie miasta, organizując co roku bezpłatne zajęcia w czasie ferii zimowych, tzw. Zimowe Akademie Karate. Bierze również udział w imprezach organizowanych przez instytucje przygotowując pokazy karate, propagując w ten sposób umiejętności wychowanków. Co roku organizowane są obozy letnie dla zawodników klubu, którzy biorą także udział w obozach międzynarodowych. Tam podnoszą swoje kwalifikacje pod okiem najlepszych trenerów z Europy i świata. Najlepsi zawodnicy klubu reprezentują jego barwy na matach w kraju i za granicą, gdzie zawsze zaznaczają pozytywnie swoją obecność.

Przyjdź ! Zobacz !
Spróbuj swoich sił trenując z nami !
Na pewno nabierzesz pewności siebie !

Zarząd DKSKK oraz zawodnicy serdecznie dziękują instytucjom, które nas wspierają i naszą działalność: Urzędowi Miasta Dzierżoniów, Starostwu Powiatowemu w Dzierżoniowie, Urzędowi Gminy Wiejskiej Dzierżoniów, Urzędowi Miasta i Gminy Pieszyce oraz sponsorom i rodzicom. Na tą okoliczność w klubie są wykonane tablice informacyjne o na których są umieszczone osoby prywatne ,instytucje oraz firmy wspierające klub.

Dziękujemy – Domo Arigato.

Podziękowania i Listy Gratulacyjne:


Tytuł honorowego prezesa otrzymał Zawadzki Krzysztof


Honorowi członkowie naszego klubu:

  1. Sosai Masutatsu Oyama/1923-1994r. twórca stylu Kyokushin 1953r
  2. Shihan Andrzej Drewniak/ twórca Karate Kyokushin w Polsce 1973r.
  3. Bednarek Jerzy/ założyciel sekcji Karate w Bielawie w 1977 roku
  4. Walkosz Stanisław/ założyciel sekcji Karate w Bielawie w 1977 roku
  5. Kaźmierczak Roman/ pierwszy prezes klubu w latach 1990-1994
  6. Zawadzki Krzysztof/ honorowy prezes klubu, prezes klubu w latach 2002-2010
  7. Darakiewicz Andrzej/ prezes klubu w latach 2010-2015
  8. Shihan Stanisaławek Eugeniusz i Barbara/ liderzy Wałbrzyskiego KKK, współpraca w latach 1984-90
  9. Shihan Czerniec Jacek/ Brand Chief IKO, sekretarz IKO na Europę
  10. Łyżwa Wojciech i Łyżwa-Drozdowska Renata
  11. Bińczak Małgorzata
  12. Dudek Natalia
  13. Dymyt Marek
  14. Gogolewski Paweł
  15. Gulka Robert
  16. Królikowski Ryszard
  17. Kuriata Tomasz
  18. Kwiędacz Tadeusz
  19. Lachowski Zbigniew
  20. Mazur Renata
  21. Mizerski Tadeusz
  22. Orczyk Leszek
  23. Pachura Adam
  24. Połeć Wiesław
  25. Stasiuk Kazimierz
  26. Szafran Piotr
  27. Urban Ryszard
  28. Tatomir Leszek
  29. Tauer Andrzej
  30. Walczak Grzegorz

Zarząd klubu:

Tomasz Staściuk – Prezes

Radosław Rosa – Wiceprezes ds. organizacyjnych

Ryszard Królikowski – Członek zarządu

Radosław Łabuda – Członek zarządu

Ewa Staściuk – Skarbnik

Komisja Rewizyjna:

Agnieszka Matusiak – przewodnicząca

– członek komisji

Damian Drabik – członek komisji

Sąd Koleżeński:

– przewodniczący

– członek sądu

– członek sądu